12 Aralık 2014 Cuma

DÜN DÜNLE GİTTİ CANCAĞIZIM, ŞİMDİ YENİ ŞEYLER SÖYLEMEK LAZIM

DÜN DÜNLE GİTTİ CANCAĞIZIM, 
ŞİMDİ YENİ ŞEYLER SÖYLEMEK 
LÂZIM 
                            Mevlana Celaleddin Rumi, 1207-17 Aralık 1273
MEVLANA  VE  İNOVASYON  ( YENİŞİM )
" Günümüzde geçmişi tekrar yaşamak mümkün olmadığına göre, geçmiş ancak ders almak ve bugün yeni bir şeyler yapmak için kullanılacak bir zaman dilimidir. "
Hiç yan yana gelecek kavramlar gibi durmuyor. Ancak bildiğimiz işadamı profilinden farklı bir resim çizen Halil Kulluk, inovasyonu anlattığı sunumlarda Mevlana'dan örnekler veriyor. Mesnevi'de inovasyonla ilgili kavramların olduğunu duyduğumuzda, hatta Mevlana'nın duygusal zekanın tanımlanmasından çok daha önce duygusal zekayı tarif ettiğini öğrendiğimde daha çok şaşırdım.
Halil Kulluk, liseden sonra İngiltere'de Nottingham Üniversitesi'nde Üretim Mühendisliği ve Yönetim Bilimleri Bölümü'nde lisans eğitimini almış ardından ABD'de Carnegie Mellon Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümünde yüksek lisans eğitimini tamamlamış. Daha sonra Robotik Enstitüsü'nde araştırma mühendisi olarak çalışan Kulluk, burada kendi araştırma merkezini kurmuş ve İmalat Bilimleri, Endüstriyel Otomasyon, Robotik ve Yapay Zeka konularında ders vermeye başlamış. İşte bu dönem içinde Mevlana ve İnovasyon arasındaki bağı keşfetmiş.
İNOVASYON DEĞİL YENİŞİM
Uluslararası İnovasyon ve Girişimcilik Konferansları düzenleyen Halil Kulluk İntekno firmasının da sahibi. Mevlana ve inovasyonu nasıl yan yana getirdiğini sorduğumuz Kulluk, "yeni bir fikri uygulamaya geçirmek ve ticari olarak üretilebilir hale getirmek" anlamına gelen İnovasyon kelimesi yerine Yenişim sözcüğünü kullanmayı tercih ediyor. Sebebini de şöyle anlatıyor:
 Kullandığımız kelimeler çok önemli.
Mahatma Gandhi ;
Söylediklerinize dikkat edin; düşünceleriniz olur. 
Düşüncelerinize dikkat edin eylemleriniz olur. 
Eylemlerinize dikkat edin; alışkanlıklarınız olur. 
Alışkanlıklarınız karakterinizi, 
Karakteriniz de kaderinizi oluşturur.
Bana göre kelimeler düşünce ile davranış arasında birer köprü. Dolayısıyla kelimelerin insan davranışı üzerinde etkisi var. Bu nedenle bir kavram özümüzden, değilse bir türlü yerine oturtamıyoruz. O teknoloji de bize yabancı kalıyor. Ben inovasyon yerine 'Yenişim' diyorum. İnovasyon kavramının içerdiği 'yeni', 'iş' ve 'şimdi' kelimelerinin birleştirilmesinden ' Yenişim' kelimesini türettik. Bunu Anadolu'nun herhangi bir köyündeki bir nineye söyleseniz bile tam olarak olmasa bile az çok ne yaptığınızı anlar." diyor.
Dünü dünde bırakmak, gelecek için dünden ders almak ve bugün yeni bir şey yapmak. Bunu başarabildiğimiz zaman toplum ve devlet olarak hiçbir engele, hileye ve tuzağa düşüremezler kanaatindeyim.
Saygılarımla,
100.Yıl Birlik Parkı Platformu
Ahmet Nedim Kaya

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder